1pc TRD600D25 25A 600VDC Mini Solid State Relay Board DC-DC 5V 12V 24V 32VDC in Electronic Voltage Starter SSR Relay Module &Bank
★★★★★ 4.8 120 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dreamlikeupholstery.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
RelaysModel PartTRD600D25Switching Modeinstant-on switchingControl Mode Control Voltage4.5-32VDCControl Current12mA@12VDCOutput Voltage24-600VDCOutput Current25AMin.Operating Curremt20mADCOverload Current t=1s35ADCOff Voltage1VDCON Response Time100usOff Response Time250usSwitching Frequency100HzConotrol ScrewsM2.5, 0.5NmLoad ScrewsM4, 1.5-2.0NmOperating Temperature-20 to 70 Built-in PiezoresistorsYesIsolation Voltage>2500V ACLeakage Current1mANet weight65gIntegrated Heat SinkNoMountingPanel/DIN RailSize(HxWxD)50mmx17.8mmx95mmTRA23* AC Solid State RelayInput:3-32VDC Output:24-280VAC10A10A(K)10A(L)25A25A(L)25A(M)40A40A(M)60A60(H)80A80A(H)TRA48* AC Solid State RelayInput:4-32VDC Output:42-480VAC10A10(K)10A(L)25A25A(L)25A(M)40A40A(M)60A60A(H)80A80A(H)TRD Solid State RelayInput:4.5-32VDC10A/60VDC10A/60VDC(K)10A/60VDC(L)25A/60VDC25A/60VDC(L)25A/600VDC25A/600VDC(L)25A/600VDC(M)15A/1000VDC15A/1000VDC(L)15A/1000VDC(M)==========Power : Theory : Solid State Relayis_customized : YesProtect Feature : SealedContact Load : Low PowerUsage : General PurposeModel Number : TRD600D25Voltage : 220VInput Voltage : 4.5-32VDC including 5V 12V 24V Output Voltage : 24-600VDCOutput Current : 25ASize : Miniature
  • Relays
Model CJDXQO
Brand Name CJDXQO
Part Number CJDXQO
Contact Type Normally Closed
Manufacturer CJDXQO
Mounting Type Chassis Mount
Connector Type Clamp
Current Rating 0.01 Amps
Contact Material Aluminum
Specification Met UL
Contact Current Rating 1 Amps
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.8 out of 5
★★★★★
120 ratings | 49 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
87% (104)
4 stars
2% (2)
3 stars
1% (1)
2 stars
0% (0)
1 star
10% (12)