DC Power Supply Variable, 0-100V 0-10A 1000W Switching DC Regulated Bench Power Supply with Encoder Knob, Output On/Off Switch, 4-Digit LED Display, OVP & OCP, Aux Output Terminal SPS-10010H
★★★★★ 4.7 30 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dreamlikeupholstery.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • 1️⃣【Encoder Adjustment Knob】: Jesverty's SPS-H/HP 900W series bench power supply upgrades from traditional potentiometer coarse & fine adjustment knobs to encoder knobs making it more convenient to set your desired voltage and current and greatly improve your work efficiency! ! (Setting resolution 0.01V/0.01A).
UPC 680306176823
Brand Jesverty
Color Black_Non-Programable_100V 10A
Amperage 10 Amps
Unit Count 1.0 Count
Form Factor benchtop
Manufacturer Jesverty
Model Number SPS-10010H
BuiltIn Media 1 x SPS-H Unit, 1 x Power Cord*, 1 x instruction manual
Maximum Power 1000 Watts
Output Current 10 Amps
Output Wattage 1000 Watts
Mfr Part Number SPS-10010H
Specification Met FCC, OVP, OCP
Enclosure Material Plastic
Connector Type Used on Cable Barrel Connector, Banana Plug
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.7 out of 5
★★★★★
30 ratings | 12 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
86% (26)
4 stars
2% (1)
3 stars
1% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
10% (3)