Electromagnetic Power Relay with Test Button, RKF2CO012LT, 8 Pin 12A, DC 12V Relay Coil, 2NO 2NC DPDT, with LED Indicator Light, Plug-in Terminal Socket Base, UL Certification (10)
★★★★☆ 4.0 147 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dreamlikeupholstery.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 17
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
This Electromagnetic Relay are small in size and have large loads, 2C 12A; 4C 6A.Various specifications, equipped with bidirectional indicator devices. With inching, self-locking test buttons and mechanical indicator windows.Widely used in output signals and safety drives of control systems such as PLC, CNC systems, robots, and intelligent manufacturing. It is an ideal choice for realizing remote control, production and processing, packaging, transportation, testing, warehousing, and other types of equipment and product automated assembly lines.
  • Product Name: Electromagnetic Relay; Model: RKF2CO012LT
  • Coil Voltage: DC 12V; Rated Current: 12A
  • Contact: 2NO 2NC DPDT; Number of Pins: 8
  • Certifications: UL, TUV, CE, RoHS, UKCA, CP Certified for Quality Assurance
Model RKF2CO012LT
Brand Name Weasch
Part Number RKF2CO012LT
Contact Type Normally Closed, Normally Open
Manufacturer Weasch
Mounting Type Plug In Mount
Connector Type Plug-In
Current Rating 12 Amps
Contact Material Silver Alloy
Specification Met CE, CP, RoHS, TUV, cULus
Included Components RKF2CO012LT
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4 out of 5
★★★★☆
147 ratings | 60 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
75% (110)
4 stars
8% (12)
3 stars
4% (6)
2 stars
2% (3)
1 star
11% (16)