★★★★★ 4.6 79 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dreamlikeupholstery.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
  • Wide Test Range – AC 70V-1000V, 45-65Hz; compatible with wire diameters 0.4–1.6 in (Φ10–40mm).
  • Safe & Reliable – Meets EN61010-1/031, CAT Ⅲ 1000V, and withstands 6000V overvoltage for operator safety.
UPC 744370590470
Color Black
Model ETCR1000D
Brand Name ETCR
Style Name Non-Contact Phase Sequence Tester
Item Weight 0.5 Pounds
Manufacturer Guangdong ETCR Electronic Technology CO.,Ltd
Power Source Battery Powered
Item Dimensions 2.8 x 2.9 x 1.2 inches
Measurement Type Non-Contact Induction
Included Components ETCR1000D Non-Contact Phase Sequence Tester, Meter Bag, User Manual
Minimum Operating Voltage 70 Volts (AC)
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.6 out of 5
★★★★★
79 ratings | 32 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
84% (66)
4 stars
3% (2)
3 stars
2% (2)
2 stars
1% (1)
1 star
10% (8)