Mackie Thump12A THUMP-12A 1300W 12" Powered Loudspeaker (Single) with EMB Speaker Stand + EMB Microphone and EMB XLR Cable Bundle
★★★★★ 4.4 17 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dreamlikeupholstery.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 15
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Massive Sound From a Portable Speaker Armed with a 12" low-frequency driver Mackie's redesigned Thump12A features a Class D amplifier with their proprietary Dynamic Bass Response for detailed midrange and abundant bass that are ideal for small venues such as coffeehouses The built-in two-channel mixer's Vita preamps are loaded with Wide-Z technology effortlessly handling mic instrument and line-level signals The Thump12A is a breeze to use thanks to four application-specific speaker modes that tailor it to your situation Additionally the Thump12A's portable design makes for easy setup and tear down which will save time and make life easier Complete with a durable road-ready enclosure and robust system protection The Mackie Thump12A is primed to handle any gig Class-D amplifier with Dynamic Bass Response provides chest-thumping power The Thump12A pumps out a massive amount of sound for its size Its high-output woofer generates ample quantities of throbbing bass and its 1 4" titanium dome driver ensures even wide dispersion Ultra-efficient Class-D amplification with Mackie's proprietary Dynamic Bass Response pushes plenty of power to the high-frequency compression driver and high-output woofer And you don't need to worry about damaging your speaker thanks to the Thump12A's next-generation system protection and thermal limiting Built-in two-channel mixer offers ultimate flexibility Connecting your gear to the Thump12A is a piece of cake — its built-in two-channel mixer features Vita preamps with Wide-Z technology so they accommodate microphone line-level and instrument signals An XLR thru output makes for effortless wired connection to other Thump speakers while flexible mounting options allow tripod- and pole-mounting as well as stage monitor use
  • Mackie Thump12A - 1300W 12" Powered Loudspeaker (Single) with EMB Speaker Stand + EMB Microphone and EMB XLR Cable Bundle
  • 1 300 watts of high-output power in a portable package
  • 12" low-frequency driver and 1 4" titanium dome compression driver
UPC 613464941323
Brand Mackie
Color black
MP3 player No
Model Name THUMP12A+MIC+SS06+XLR
Manufacturer Audio Watt Inc
Model Number THUMP12A+MIC+SS06+XLR
Power Source Corded Electric
Speaker Size 12 Inches
Speaker Type Woofer
BuiltIn Media THUMP12A+MIC+SS06+XLR
Is Waterproof FALSE
Mounting Type Freestanding
Warranty Type Limited
Control Method Touch
Controller Type Corded electric
Number of Items 1
Processor Count 1
Woofer Diameter 12 Inches
Antenna Location Live performances, Recording studios
Tweeter Diameter 4 Inches
Audio Driver Size 12 Inches
Audio Driver Type Dynamic Driver
Audio Output Mode Stereo
Compatible Devices Laptop, Desktop
Enclosure Material Metal, Plastic
Number Of Circuits 1
Subwoofer Diameter 12 Inches
Additional Features Portable
Wireless Technology No Wireless Communication Technology
Connectivity Protocol Ethernet
Number of Power Levels 1
Water Resistance Level Not Water Resistant
Connectivity Technology XLR
Number of Audio Channels 2.0
Specific Uses For Product Live performances, Recording studios
Speaker Maximum Output Power 1300 Watts
Subwoofer Connectivity Technology Wired
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.4 out of 5
★★★★★
17 ratings | 7 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
81% (14)
4 stars
5% (1)
3 stars
2% (0)
2 stars
1% (0)
1 star
11% (2)