Split Type Current Transformer Single-Phase Opening and Level TYKCT50 100/200/250/300/400/500/600/1000A Induction Switch 1Pcs(250A)
★★★★★ 4.2 35 reviews
Price when purchased online
Free shipping Free 30-day returns
Sold and shipped by dreamlikeupholstery.com
Price when purchased online
How do you want your item?
You get 30 days free! Choose a plan at checkout.
Shipping
Arrives May 18
Free
Pickup
Check nearby
Delivery
Not available
Free 30-day returns Details
Product details
Category
Sensor BlocksSplit Type Current Transformer Single-Phase Opening And Level TYKCT50 100/200/250/300/400/500/600/1000A Induction Switch 1PcsRatio:100A 200A/5A 250A/5A 300A/5A 400A/5A 500A/5A 600A/5A 1000A/5AWindow Hole size:50MMModel Number : KCT50MMPhase : SINGLEUse : Potential
  • Sensor Blocks
Color 250A
Brand Name XPOFHVAF
Manufacturer XPOFHVAF
Connector Type Clamp
Item Dimensions 0.39 x 0.39 x 0.39 inches
Number of Items 1
Contact Material Alloy Steel
Operating Voltage 1 Kilovolts
Specification Met UL
International Protection Rating IP00
Correction of product information
Correction Request Form
Customer ratings & reviews
4.2 out of 5
★★★★★
35 ratings | 14 reviews
How item rating is calculated
View all reviews
5 stars
78% (27)
4 stars
6% (2)
3 stars
3% (1)
2 stars
2% (1)
1 star
11% (4)